Hem
(Claude Paris / TT NYHETSBYRÅN)

Charlie Hebdo tog slut direkt – upplagan utökas

Folk köade i dag i Paris och på andra håll i Frankrike och Europa för att komma över nya numret av satirtidningen Charlie Hebdo, som trycktes i tre miljoner exemplar efter förra veckans terrordåd.
Det första numret sålde slut på några minuter i Paris på onsdagsmorgonen, rapporterar Expressen. Tidningen besökte en kiosk på tågstationen Gare du Nord i Paris. Där tog 200 exemplar slut blixtsnabbt. Nyhetsbyrån AFP rapporterar att det såg likadant ut på många andra håll i Frankrike.
Upplagan kommer nu att utökas till 5 miljoner exemplar, enligt France 24. Tidigare var planen att trycka en upplaga på 3 miljoner.

En skylt i en tidningskiosk i Paris i morse där det står ”Slut på Charlie Hebdo” (Christophe Ena / TT / NTB Scanpix)
(Christophe Ena / TT NYHETSBYRÅN)

Så ser tidningens nya omslag ut:

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen