Hem
Melania och Donald Trump möter Emmanuel och Brigitte Macron på lördagen. (VINCENT KESSLER / TT NYHETSBYRÅN)

Churchills barnbarn sågar Trump: Visar inte vördnad

Nicholas Soames, brittisk parlamentsledamot och barnbarn till Winston Churchill, är en av flera som kritiserar Donald Trumps beslut att ställa in ett besök på militärkyrkogården Aisne-Marne på fredagen på grund av dålig väder.

I ett inlägg på Twitter beskriver han Trump som ”patetisk” som ”inte ens kunde trotsa vädret för att visa vördnad till de som stupat”.

Enligt Vita huset bedömde man att vädret var för dåligt för att färdas med helikopter. Barack Obamas tidigare rådgivare Ben Rhodes skriver på Twitter att det ”alltid” finns planer på ett alternativt färdmedel.

”Trump använder USA:s militär för ett politiskt utspel inför valet men sitter på sitt hotell i stället för att hedra de som stred och dog för USA”, fortsätter han.

Vita husets talesperson Sarah Sanders försvarar beslutet:

– Vi kan inte stänga ner stan i fyra timmar för att han ska åka dit och tillbaka, säger hon till NBC News.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen