Davutoglu: Två män utförde bombdåden
Två män uppges ha legat bakom självmordsdåden då minst 97 personer dödades vid en prokurdisk fredsdemonstration i Turkiets huvudstad Ankara i lördags.
”Arbetet med att identifiera de två manliga terroristerna som utförde självmordsbombningarna fortsätter” heter det i ett uttalande från premiärminister Ahmet Davutoglus kansli.
Dåden beskrivs som de dödligaste i Turkiets moderna historia.
– Det är outhärdligt, vi känner en sådan smärta, vår vän förlorade en son säger Songul Emde till Sveriges Radio.
Samtidigt som Turkiet fortsatte att bomba PKK-mål på söndagen samlades tusentals i Ankara för att protestera mot våldet, skriver flera medier.
Ankara
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen