Hem
(Linus Sundahl-Djerf / TT / TT NYHETSBYRÅN)

Debatt med Lars Vilks i Göteborg inställd

Debatten med den kontroversielle konstnären Lars Vilks, som Piratpartiets ungdomsförbund Ung Pirat planerat att hålla i Folkets hus i Göteborg på fredag, ställs in.
Först flyttades debatten från torsdagen, då den krockade med Lärarförbundets lokalavdelnings årsmöte, vilket gjorde många medlemmar oroliga.
Men även under fredagen skulle debatten krocka med en planerad föreställning arrangerad av en artistskola.
– Det var väldigt olyckligt. Men vi upplevde att det inte funkade. Våra fasta hyresgäster ska inte få betydande problem på grund av den här bokningen, säger Folkets hus vd Lina Lindquist till TT.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen