Hem
Modell av Nobel Center. (HENRIK MONTGOMERY / TT / TT NYHETSBYRÅN)

Debattörer: Nobel Center har en plats i Stockholm

De skäl som Mark- och miljödomstolen angav när de sa nej till detaljplanen för Nobel Center på Blasieholmen i Stockholm håller inte. Det skriver företrädare för Nobelstiftelsen på DN Debatt.

De menar bland annat att den buss- och biltrafik som eventuellt skulle kunna öka på Blasieholmen kommer att bli hanterbar ”med marginal”.

När det gäller frågan om hur värdet på grannfastigheten påverkas av en eventuell byggnation medger debattörerna att en del lägenheter, vars utsikt skulle skymmas av Nobel Center, riskerar att tappa i värde.

”Men för fastigheten som helhet talar mycket för att detta vägs upp av den generella hyresökning som kommer att bli resultatet av att Blasieholmen rustas upp”, menar de.

Mer om debattörerna

Carl-Henrik Heldin, ordförande Nobelstiftelsen

Lars Heikensten, vd Nobelstiftelsen

Läs mer

Den tänkta platsen för huset

karta
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen