Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Oscarsgalan 2015

DeGeneres lockade fler tittare till Oscarn än Harris

Av Hanna Åkesson
Publicerad: 24 feb. 2015
ANNONS

Årets Oscarsgala sågs av 36,6 miljoner människor i USA. Det är den sämsta tittarsiffran för filmgalan på sex år, skriver The Guardian.
Från fjolårets gala med Ellen DeGeneres som värd sjönk tittarsiffrorna med hela 16 procent, skriver tidningen.

ANNONS
Neil Patrick Harris fick ljumna recensioner
www.theguardian.com
Sämst sedan tittarsiffrorna för galan 2009
deadline.com
Annons
Planerar du julbord i år? Elite Hotels har julbord med övernattning och frukost på 15 hotell i Sverige
Elite Hotels
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Oscarsgalan 2015OscarsgalanFilm & tvEllen DeGeneres

Roy Anderssons drama blir Sveriges Oscarsbidrag

Roy Anderssons ”En duva satt på en gren och funderade över tillvaron” blir Sveriges bidrag till Oscargalan 2016. Det uppger Svenska Filminstitutet vid en presskonferens, rapporterar flera medier. Sju ledamöter i svenska Oscarskommittén har utsett bidraget bland filmer som haft svensk premiär mellan 1 oktober 2014 och 30 september 2015. Kommittén var helt enig i sitt beslut. Förra året utsågs Ruben Östlunds ”Turist” att representera Sverige i kategorin bästa icke-engelskspråkiga film vid Oscarsgalan.

1 september 2015, 13.12

Penn om kritiserat skämt: ”Tänker inte be om ursäkt”

Sean Penn tänker inte be om ursäkt för sitt uppmärksammade skämt under årets Oscarsgala. När han skulle dela ut pris för bästa film till den mexikanske regissören Alejandro González Iñárritu, sa han ”Vem gav den här jäveln ett Green card?”, vilket en del tittare upprördes över. – Jag tänker absolut inte be om ursäkt, säger Sean Penn, som förklarar att skämtet var menat som ironi över ett rasistiskt samhälle. – Om de fick som de ville, skulle vi inte har stora filmskapare som Alejandro i det här landet. Tack gode gud för att vi har det. Iñárritu regisserade Penn i filmen ”21 gram” 2003 och de båda uppges vara goda vänner.

9 mars 2015, 16.47
Sean Penn och Alejandro González Iñárritu på Oscarsgalan.

Stulen Oscarsklänning återlämnad

Den spektakulära pärlklänningen som skådespelaren Lupita Nyong'o bar på Oscarsgalan stals – men har nu återlämnats, rapporterar flera medier. Klänningen, som försvann från filmstjärnans hotellrum, är tillverkad av 6 000 pärlor och uppgavs vara värd över 1,2 miljoner kronor under förutsättning att pärlorna är äkta. Men det är de inte, skriver amerikanska TMZ. Tjuven ska själv ha kontaktat sajten efter att ha fått två av pärlorna undersökta och blivit besviken.

28 februari 2015, 18.13

Lupita Nyong'os Oscarsklänning stulen

Den klänning som Lupita Nyong'o hade på sig under Oscarsgalan i helgen har stulits. Klänningen som dekorerad med 6 000 pärlor och är värd motsvarande 1,2 miljoner kronor försvann från skådespelerskans rum på hotellet London West Hollywood. Polisen i Los Angeles har inte gripit någon för stölden.

26 februari 2015, 21.51