Demokrater besökte ”Alligator Alcatraz”: ”Stäng det fort som fan”
Efter att tidigare ha nekats besök släpptes demokratiska kongressledamöter för första gången in på det nya, kritiserade migrantförvaret ”Alligator Alcatraz” i Florida på lördagen. Det rapporterar AP.
– Förhållandena är vidriga och det här stället måste stängas fort som fan. Det är ett jippo, de begår övergrepp på människor här, säger representanthusledamoten Debbie Wasserman Schultz från Florida.
Enligt de demokratiska ledamöterna bor grupper om 32 män i ”burliknande” förvar, där de delar på tre kombinerade toaletter och handfat. De uppger att innetemperaturen är 28 grader och att förvaret är fullt av insekter.
En republikansk senator som var med på den guidade turen motsätter sig demokraternas beskrivning och beskriver det som ”ett förvar, inte ett Four Seasons-hotell”.