Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Sara Kristoffersson/Ingvar Kamprad, bild från 1988
Sara Kristoffersson/Ingvar Kamprad, bild från 1988 (SVT/TT)
Röster om Ingvar Kamprad

Designhistoriker: Ikea har sålt berättelser om Sverige

Av Linnea Järkstig
Publicerad: 28 jan. 2018
ANNONS

Enligt Sara Kristoffersson, professor i designhistoria, är en nyckel till Ikeagrundaren Ingvar Kamprads framgång mytbildningen kring honom. Det säger hon i SVT:s Agenda.

– Ikea har inte bara sålt heminredning, de har också sålt berättelser om Sverige, svenskar och svensk design, säger Kristoffersson.

Hon menar att företaget anspelat på en väldigt inarbetat bild av Sverige: att vi svenskar är rättvisa, demokratiska och att vi lever i ett välfärdssamhälle. Men även den stereotypa bilden av svensk design – som funktionell, ljus och hemtrevlig – har gått hem.

ANNONS
Sen kvällens Agenda här
tv · www.svtplay.se
Ikeas vd: Han gav aldrig upp – ville alltid bli bättre
Sveriges Television
Grundade Ikea som 17-åring – byggde världsimperium
Sveriges Television
Så blev IKEA en succé (maj 2008)
popularhistoria.se
Annons
Överraska med en höstbukett — Euroflorist levererar direkt till dörren samma dag
Euroflorist
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Röster om Ingvar KampradIngvar KampradIkeaDesign

Ledare: Självklart att minnas Kamprads historia

Många i den svenska borgerligheten blev arga när Ingvar Kamprads förflutna som nazistsympatisör togs upp i samband med Ikeagrundarens död. Men det är helt i sin ordning att även lyfta de delarna av Kamprads liv, skriver Aftonbladets Anders Lindberg i en ledare.

3 februari 2018, 16.02

Ung Vänster står fast vid Kamprad-utspelet

Vänsterpartiets ungdomsförbund Ung Vänster har fått omfattande kritik för ett Facebookinlägg där Ikeas skatteupplägg kritiseras. Ordföranden Henrik Malmrot menade bland annat att Ingvar Kamprad skrivit bolaget i skatteparadis för att ”smita från skatten i Sverige” och att det är ”tid att arbetarna får tillbaka det han stulit från dem”. Många uppfattade inlägget som respektlöst. I ett uttalande skriver Ung Vänster att de står fast vid uttalandet.

30 januari 2018, 10.42

Myndighet: Få har betytt så mycket för Sverigebilden

Få har betytt så mycket för bilden av Sverige i världen som Ingvar Kamprad och hans Ikea. Det säger Svenska institutets generaldirektör Annika Rembe till TT.

29 januari 2018, 13.47
Arkivbilder.

”Kamprad var Sveriges största PR-geni”

Minnestexterna över Ikea-grundaren Ingvar Kamprad fortsätter att publiceras. På News 55 kallar PR-profilen Paul Ronge i en krönika Kamprad för ”ett PR-geni som ensam är större än alla oss PR-konsulter i branschen sammantaget”. Ronge konstaterar att möbelentreprenören uppfattades som en ”äkta person”:

29 januari 2018, 11.06
Arkiv.