Hem
En sörjande kvinna utanför arenan i Malang. (Dicky Bisinglasi / AP)

Dödssiffran stiger till 131 – polischef ber om ursäkt

Dödssiffran efter helgens tragedi på en fotbollsarena i Indonesien stiger från 125 till 131, säger Wiyanto Wijoyo, hälsochef i staden Malang, till AFP.

Katastrofen inträffade efter att supportrar stormat planen och polis svarat med att skjuta tårgas – något som ledde till att människor flydde i panik och trängsel uppstod. Majoriteten av offren trampades eller kvävdes till döds och nu ber polischefen i provinsen Östra Java om ursäkt.

– Som regional polischef är jag bekymrad och ledsen och ber om ursäkt för tillkortakommandena i säkerhetsprocessen, säger Nico Afinta på en presskonferens i Malang enligt AFP.

Gå förbi betalväggar!

Omni Mer låser upp en mängd artiklar. En smidig lösning när du vill fördjupa dig.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen