Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
(TT)
Mutåtalet mot Ecclestone

Domstol godkänner F1-bossens utköp ur muträttegång

Av Tomas Medin Westman
Publicerad: 5 aug. 2014
ANNONS

Den mutanklagade före detta formel 1-bossen Bernie Ecclestone har köpt sig fri. Domstolen i München, där han åtalas för att ha mutat en bankman, accepterar ett bud på motsvarande 687 miljoner kronor från Eccleston för att lägga ner rättegången. Det rapporterar BBC.

ANNONS
Ska ha mutat bankmannen Gerhard Gribkowsky med motsvarande 281 miljoner kronor
BBC
Ecclestone, 83, nekar till anklagelserna som skulle kunna ge honom upp till tio års fängelse (tyska)
www.bild.de
Säger sig ha betalat Gribkowsky för att han hotat att offentligt misstänkliggöra brittens skatteupplägg
TT
Annons
Vill du se matcherna hemma? Jämför TV- och sportpaket och se totalkostnaden första året
Bredbandsval
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Mutåtalet mot EcclestoneBernie EcclestoneFormel 1Motorsport

F1-pampen inför rätta för mutbrott

Formel 1-världens mäktigaste man, Bernie Ecclestone, går i dag upp i rätten åtalad för att ha gett mutor värda 275 miljoner kronor, skriver SportExpressen. Han riskerar upp till tio års fängelse. Avsikten med mutan ska ha varit att få den tyska banken Bayern LB att sälja sitt aktieinnehav i formel 1-koncernen till en köpare som Ecclestone hade valt ut.

24 april 2014, 14.10
Bernie Ecclestone (i mitten) i rätten.

Åklagare: Ecclestone var utsatt för utpressning

FI-mogulen Bernie Ecclestone är anklagad för mutbrott i en rättegång som startar i München i morgon. Men nu kommer forbes.com med den häpnadsväckande uppgiften att åklagarna tror att Bernie Ecclestone i själva verket varit utsatt för utpressning. Ecclestone själv har nekat till att han försökt muta någon.

23 april 2014, 19.44

F1-bossen Ecclestone avgår efter mutåtal

Den omstridde F1-bossen Bernie Ecclestone avgår i avvaktan på dom i Tyskland där han står åtalad för mutbrott. Ecclestone ska ha mutat en banktjänstemann med motsvarande 281 miljoner svenska kronor. Tjänstemannen hade kopplingar till försäljningen av formel 1-rättigheterna.

16 januari 2014, 21.31