Kryptan där Murnau är begravd / Willem Dafoe i remaken av ”Nosferatu” (TT)

Dracularegissörs huvud stulet från gravkammare

Det låter som upptakten till en av hans filmer. Den legendariske regissören F.W. Murnau, som skapade Draculaklassikern ”Nosferatu”, ska ha fått sin skalle stulen ur familjens gravkammare, enligt tyska medier. Murnau dog 1931, 42 år gammal i en bilolycka i Kalifornien. Men han är begravd i Stahnsdorf i hemlandet Tyskland.
Det var här som graven skändades, medan brödernas gravar lämnades orörda. Det kan finnas ockulta kopplingar till gravstölden, eftersom efterlämnade vaxrester tyder på att någon tänt levande ljus, rapporterar Der Spiegel.

Här ligger Stahnsdorf:

karta
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen