Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
(TT)
SCA-härvan

Dramatisk SCA-stämma: ”Frihet utan ansvar”

Av Tomas Medin Westman
Publicerad: 16 apr. 2015
ANNONS

De hårt kritiserade direktörena inom SCA beviljades ansvarsfrihet under gårdagens stämma, som blev lika dramatisk som förväntades på förhand. I Aktuellt kommenterade SVT:s expert Peter Rawet stämman. Han förvånades över att det å ena sidan höjdes kraftiga protester men att de å andra sidan inte omsattes i handling
– Jag har aldrig hört institutioner vara så hårda i sin kritik av en bolagsledning. Det var dock långt mellan ord och handling, säger Rawet.
Han tror att bristen på handlingskraft är en del av bolagskulturen.
Svenska Dagbladets Jan Almgren kallar tillställningen unik, sett till den tuffa kritiken, men också tragisk. ”Sverker Martin-Löf visade upp en total oförmåga att ta till sig av den kritik som skakat hela SCA och så tydligt upprört så många i snart ett halvår”, skriver han.
Expressens Lars Lindström sammanfattar resultatet av stämman med att de tre direktörerna inte beviljats ”ansvarsfrihet”, utan ”fullständig frihet utan ansvar”.

ANNONS
Aktuellts sändning från onsdagen
tv · Sveriges Television
”Fullt krig” på SCA-stämman
tv · www.tv4.se
Jan Almgren: Det som aktieägarna i SCA fick bevittna var historiskt
krönika · Svenska Dagbladet
Lars Lindström: Fullständig frihet – helt utan ansvar
krönika · Expressen
Ansvarsfrihet för SCA-topparna
Svenska Dagbladet
Annons
Vi tänker på pension varje dag, så att du inte behöver det
Nordea Private Banking
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
SCA-härvanSCASverker Martin-LöfAnders NyrénJan Johansson

Norsk miljardär köper SCA:s skandalomsusade jaktstuga

Skogsbolaget SCA har sålt sin jaktanläggning Henvålen till den norska mångmiljardären Kjell Inge Røkke, majoritetsägare i industrikoncernen Aker, rapporterar Östersunds-Posten.

22 februari 2024, 21.40

Mejl till Boman anmäldes till Säpo – ansågs hotfulla

Jonas Martin-Löf skickade under våren 2015 en rad hotfulla mejl till Pär Boman, som övertog många av de maktpositioner i Handelsbanksfären som Sverker Martin-Löf lämnade efter SCA-skandalen. Det avslöjar Uppdrag Granskning.

12 maj 2021, 22.31
Boman.

Boman deltog på jaktresa med SCA:s privatplan

Det beskrevs som en ”framtidskonferens”, då Sverker Martin-Löf, sex direktörer och en styrelseledamot från Handelsbankssfären flögs i SCA:s privatplan till jaktgården Los Melanonares i Spanien innan skandalen briserade 2014. Men i själva verket handlade det om en födelsedagspresent till Martin-Löf, som fyllde 70, kan Uppdrag granskning nu avslöja.

12 maj 2021, 06.58

Tidigare ordföranden: Har inte gett order om det

Den tidigare SCA-ordföranden Sverker Martin-Löf förnekar att han gett order om att säkerhetsbolag skulle övervaka Handelsbanken-toppen Pär Boman i samband med maktstriden i sfären 2015.

5 maj 2021, 07.22
Arkivbild: Sverker Martin-Löf styrelseordförande för SCA på podiet inför SCA.s årsstämma 2015