En tredjedel av svenska hushåll är miljonärer
Drygt 1,5 miljoner av de svenska hushållen hade tillgångar som översteg en miljon kronor 2007. Det visar färska siffror från Statistiska centralbyrån, skriver DN.
Samtidigt framgår det att fördelningen av förmögenheten i landet är mycket ojämn – den rikaste tiondelen äger två tredjedelar av de totala tillgångarna. Skillnaderna mellan könen är också stora.
– Man ska vara medveten om att det är stor skillnad mellan män och kvinnor när det gäller saker som disponibel inkomst, kapitalvinster och tillgångar, även om vi är ett ganska jämställt land i övrigt. Det här är en uppgift för politikerna att titta vidare på, säger Åsa Hagman på Skatteverket till DN.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen