Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Ernstberger.
Ernstberger. (Sofia Ekström/SvD/TT / SVENSKA DAGBLADET)
Domen mot Allra-topparna

Ernstberger åtalas på nytt – misstänks ha gömt miljoner

Av Malin Lilja, Omni Ekonomi
Publicerad: 3 okt. 2023
ANNONS

Ekobrottsmyndigheten har väckt åtal mot fem personer, däribland tidigare vd Alexander Ernstberger, för att undanhållit miljonbelopp från pensionsspararna i samband med Allrahärvan. Det meddelar myndigheten i ett pressmeddelande.

Enligt EBM ska Ernstberger ha gjort sig av med tillgångar värda 140 miljoner kronor inför hovrättens dom och därför åtalas han nu för grov oredlighet.

– I det här fallet handlar det om att man skänkt bort tillgångar för att slippa ersätta de pensionssparare vars pengar man tidigare tagit, säger EBM:s seniora åklagare Johan Bäckström i en kommentar.

ANNONS
Fyra personer är också åtalade för medhjälp till företrädarens brott
pressmeddelande · www.ekobrottsmyndigheten.se
Dessutom åtalas två advokater, en revisor och en nära anhörig för medhjälp till vårdslöshet mot borgenär
TT

Läs mer

Riksåklagaren sågar Allra-vd:ns ansökan till HD (22 september)
Expressen

Höstens smartaste investering

Vi går mot en händelserik ekonomihöst. Är noteringsklimatet på väg att bli hett igen? Vad händer med bomarknaden när alla bundna lån löper ut? Och hur ska det gå för den historiskt svaga kronan?

Med Omni Ekonomi, Omnis systerapp, får du alla affärsnyheter du behöver på ett ställe. Lägg därtill dagliga aktieanalyser direkt i appen, kommentarer från hundratals experter, fördjupning och förklaring, samt upplåst innehåll från världens ledande medier. Och mycket mer.

Erbjudande: Testa Omni Ekonomi i 2 månader för 9 kronor >
om.omni.se
Annons
Betalar du rätt pris för ditt bredband? Jämför abonnemang på din adress
Bredbandsval
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Domen mot Allra-topparnaAlexander ErnstbergerAllraEkobrottEkobrottsmyndighetenLag & rätt

Ernstbergers nyckelvittne: Finns inga bevis för politisk påverkan

Alexander Ernstberger har påstått att den dåvarande S-ledda regeringen påverkade hovrätten att döma honom till fängelse i Allramålet. Han pekar särskilt ut ett nyckelvittne som han menar kan bekräfta den bilden.

23 september, 06.45

Allras tidigare vd Alexander Ernstberger, till vänster, anländer till Attunda tingsrätt i Sollentuna 2021.

Allra-sparare får dela på 130 miljoner – efter 2,5 år

Runt 130 000 sparare i Allra-härvan får dela på 130 miljoner kronor. Detta 2,5 år efter att Pensionsmyndigheten nått en uppgörelse med den schweiziska storbanken UBS om kompensation. Det skriver DI.

16 juni, 15.30
Allras tidigare vd Alexander Ernstberger.

Högsta domstolen prövar Allramål

Högsta domstolen har beslutat att ta upp målet mot en tidigare Allrachef som gav bort cirka 8 miljoner kronor till sin sambo, rapporterar Dagens Juridik.

15 januari, 11.57
Genrebild.

Riksåklagaren överklagar dom i Allra-kopplat fall

Riksåklagaren överklagar en hovrättsdom där en man friades från grov oredlighet mot borgenärer efter att ha gett bort omkring 8 miljoner kronor till sin sambo. Det framgår av ett pressmeddelande.

2 december 2025, 13.56
Genrebild.