Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Nils Horner
Nils Horner (Yvonne Åsell / SvD / TT / TT NYHETSBYRÅN)
Mordet på Nils Horner

Ett år efter Horners död: ”Jag skrek rakt ut”

Av Natalie Roos
Publicerad: 11 mars 2015
ANNONS

I dag är det ett år sedan SR:s utrikeskorrespondent Nils Horner mördades i Afghanistan. I en intervju med Expressen berättar radions vd Cilla Benkö om de fruktansvärda telefonsamtalet från säkerhetssamordnaren.
– Jag la på och ställde mig och skrek rakt ut ”fan, fan, fan”. Samtidigt fattade jag så pass mycket som att jag måste ratta situationen, säger hon.
Inför årsdagen har SVT besökt Afghanistan och träffat journalister som trots hot och våld fortsätter att rapportera från landet.

ANNONS
Cilla Benkö: ”Då började jag att gråta. Jag grät och grät”
Expressen
Nils Horners mamma: ”Det är så orättvist att de skulle ta honom”
Expressen
”Flera kvinnliga journalister har hittills dödats och morden är fortfarande olösta”
tv+text · Sveriges Television
”Mord på journalister gör världen mörkare”
ledare · Dagens Nyheter
Horner var i Afghanistan för att rapportera inför presidentvalet
Sveriges Radio
Nyheten om Horners död för ett år sedan
Sveriges Radio
Annons
Planerar du en helg på hotell? Elite Hotels ger 30% rabatt på två nätter vid ankomst torsdag eller fredag
Elite Hotels
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Mordet på Nils HornerNils HornerAfghanistanAsien

Svensk förundersökning om Nils Horner nedlagd

Ingen har gripits misstänkt för mordet på Sveriges radios korrespondent Nils Horner som skedde i Afghanistan för fem år sedan. Nu läggs den svenska förundersökningen ner, säger chefsåklagare Krister Petersson i en ny P3 Dokumentär.

28 februari 2019, 06.52
Nils Horner.

Nils Horner har fått en minnesplats i Borås

Radiojournalisten Nils Horner, som sköts ihjäl på en gata i Afghanistans huvudstad Kabul i mars 2014, har fått en minnesplats utanför kulturhuset i sin födelsestad Borås.

9 juni 2017, 07.33
Nils Horner.

Afghanska polisen: Horner-mordet troligen planerat

Mordet på Sveriges Radio-korrespondenten Nils Horner var troligen planerat på förhand. Det säger den afghanska polisen till Ekot i Sveriges Radio. – Vår bedömning är att det var ett på förhand planerat mord, även om det är för tidigt att dra några definitiva slutsatser, säger Sayed Ghafur Saidza, generallöjtnant vid den afghanska motsvarigheten till Rikskriminalen. Han menar att det är det så kallade Haqqani-nätverket, som står talibanerna nära, som ligger bakom mordet. Anledningen ska vara att Horner höll på att granska ett terrorattentat mot en restaurang i Kabul. – Om man lyckas gripa förövarna så kommer de att dömas till döden, säger Saidza till Ekot.

11 mars 2016, 09.32
Foto på Nils Horner uppställt vid presskonferensen som hölls efter mordet.