Expert: ”Inte hört talas om något liknande”
SVT-journalisten och Peru-kännaren Ricardo Garcia blir förvånad när han får höra om gripandet av MP-politikern. Garcia var 14 år när han 1991 lämnade ett oroligt Peru med inbördeskrig och har följt utvecklingen i landet sedan dess.
– Det låter väldigt märkligt. Jag har inte hört talas om något liknande tidigare, säger han om gripandet till SVT Västernorrland.
Enligt honom tyder gripandet på att den peruanska staten anser att lokalpolitikern har kopplingar till den maoistiska gerillarörelsen Sendero Luminoso som inledde en väpnad kamp mot staten 1980, skriver SVT.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen