Hem
Illustrationsbilder. (TT)

Experter: Omikronvarianten kan ha utvecklats hos djur

Omikrons ”modervariant” har funnits i ett och ett halvt år, men kan ha utvecklats hos ett annat däggdjur och därför flugit under radarn. Den teorin lanserade Olli Vapalahti, professor i zoonosvirologi vid Helsingfors universitet, under en pressträff på torsdagen enligt nyhetsbyrån SPT.

Även en danskfödd virolog i USA tror att coronavirusets omikronvariant kan ha uppstått hos djur, till exempel hos minkar, skriver Berlingske.

Niklas Arnberg, professor i virologi vid Umeå universitet, säger till TT att det inte finns några skäl att ifrågasätta djurmöjligheten, men att den nya varianten även kan ha uppstått hos en människa med nedsatt immunförsvar, till exempel någon som har aids.

Läs mer

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen