Facebook får stöd för 360-bilder i mobilen

Facebook har lanserat en ny funktion kallad ”360 Photos”, som i korthet går ut på att man numer kan ladda upp panorama- och 360-bilder som sedan konverteras till ett slags interaktiva bilder.
Man kan alltså både skapa och titta på 360-bilder med sin telefon och det senare görs genom att man i fullskärmsläge tiltar telefonen. På webben motsvaras det av att man klickar och drar för att se sig omkring.
”Ta bara en panoramabild eller använd en 360-kamera-app och ladda sedan upp fotot till Facebook så tar vi hand om resten” skriver Facebooks vd Mark Zuckerberg i ett inlägg på sin egen Facebooksida.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen