(TT)

”Fel jämföra konflikterna med andra världskriget”

Att dra paralleller mellan den pågående flyktingsituationen och andra världskriget är orimligt och saknar proportioner, skriver historikern Henrik Höjer i en krönika på SvD Kultur. Höjer nämner flera exempel ur den senaste tidens debatt, där även konflikterna i Mellanöstern ”omtalats som ett tredje världskrig”, och menar att antalet dödade i krig i vår tid inte går att jämföra med världskriget.
Han presenterar statistik och menar att antalet dödade i krigshandlingar och terrordåd 2014 – mellan 100 000 och 200 000 personer – bara motsvarar drygt en procent ”av dödssiffrorna från andra världskriget om vi räknar per capita i världen.”
”Det finns ingen anledning att förminska konflikterna i Mellanöstern – men inte heller att överdriva. Det enorma lidande vi ser bör inte förnekas [...] Men vi är både så historielösa och så marinerade i fred och framsteg att vår blick har grumlats till den grad att vi inte förmår ge det vi ser rätt proportioner.”

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen