Fem katter vinnare – ska pryda nya frimärkena
Fili, Hera, Bengt, Cornelis och Valiant. Det är de fem katterna som blir frimärksmotiv i höst efter att Postnord utlyst en tävling för kattägare. 18 370 bidrag skickades in med tillhörande motiveringar.
– Det var ingen skönhetstävling för fina katter. Det blev en kul och representativ blandning, säger Stina Olofsdotter, chef på Postnord frimärken, till TT.
Valiants ägare Jasmine Olsson Hansi berättar att hon tog emot sin katt från ett katthem, och att katten har blivit en vän som har gjort livet bättre och roligare.
– Det är jättestort att han nu är en av de utvalda katterna, säger hon i ett pressmeddelande.
Här är de vinnande katterna
- Fili är en ragdoll från Kiruna. En lite udda filur som agerar vårdkatt och har stått vid matte Maja Tapanis sida under långtidscovid.
- Hera är en sibirisk katt från Lund. Alltid pigg på äventyr och har visat sin matte Julia Weber att ingenting är omöjligt - bara man vågar.
- Bengt är en brittisk korthår från Västerås. En ung charmör som givit sällskap och välmående för matte Emma Pettersson i hemarbetstider.
- Cornelis är en devon rex från Stockholm. En genomsnäll myskille som förgyller tillvaron för sin ägare Louise Enhus med sin nyfikenhet.
- Valiant är en huskatt från Kalmar, som tack vare ett katthem hittade hem till Jasmine Olsson Hansi och nu får den kärlek och omvårdnad alla katter förtjänar.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen