Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
En matte och hund vilar vid nybyggda Vattentorget mellan Slussen och Gamla stan.
En matte och hund vilar vid nybyggda Vattentorget mellan Slussen och Gamla stan. (Mickan Mörk/TT / TT Nyhetsbyrån)
Nya Slussen

Fiskar simmar genom Slussen – efter 382 år

Av Linus Lindgren
Publicerad: 11 juli 2024
ANNONS

Det var 382 år sedan det hände sist, men nu kan fiskar simma fritt genom Slussen i Stockholm igen, rapporterar TT.

Under den stora pågående ombyggnationen av Slussen har en passage för fiskar byggts. Passagen öppnades den 15 juni och i samband med det installerades en fiskräknare som nu har räknat 25 000 fiskar.

– Abborren är nog den vanligaste arten, säger Stefan Kläppe, representant för Tiva, företaget som tillverkat räknaren.

ANNONS
Fiskarna har inte kunnat simma fritt genom Slussen sedan 1642
TT
Bussterminalen vid slussen lika dyr som Sydneys operahus (11 januari)
Svenska Dagbladet  · Ofta betalvägg
Stockholms stads information om nya Slussen
bakgrund · vaxer.stockholm
Annons
Höstlov hos Elite Hotels— upp till 25% rabatt på två nätter, frukost ingår
Elite Hotels
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Nya SlussenStockholmStockholms länDjur & natur

Stockholms stad: ”Förstår att bron skapar oro”

Bygget av den nya cykelbron mellan Slussen och Gamla stan i Stockholm väcker starka reaktioner. Kritiker anser att bron ”förfular” stadsbilden. På Stockholms stad försöker man lugna oroliga invånare med att området kommer att se mindre stökigt ut när bron är färdigställd. Samtidigt har man förståelse för att många kommer att sakna den gamla utsikten från tunnelbanan.

28 maj, 13.48
Bygget av en gång- och cykelbro mellan Slussen och Gamla stan pågår.

Sorg när 50-årig ”ikonisk” utsikt försvinner i Stockholm

Stockholmare sörjer utsikten mot Gamla stan från tunnelbanan efter att en ny gång- och cykelbro börjat skymma vyn från tågfönstren. Den senaste tiden har flera svenska medier rapporterat om ilska och besvikelse över byggprojektet.

28 maj, 13.20
Bron håller just nu på att färdigställas

Kritiken avfärdas: ”Slussen-terminalen är säker”

Det finns inget behov av att tillsätta en internationell expertgranskning av den nya bussterminalen vid Slussen som öppnar 2026. Det säger Trafikförvaltningens presschef Andreas Strömberg till DN efter att säkerheten ifrågasatts av bland andra fackföreträdare och huvudskyddsombud.

12 september 2025, 09.01
Den planerade bussterminalen i Katarinaberget

Debattörer: Bussterminal vid Slussen kan bli dödsfälla

Den nya bussterminalen vid Slussen kan bli en ”dödsfälla”, varnar elva experter och organisationsföreträdare i ett inlägg på DN Debatt.

12 september 2025, 08.43
Byggnadsarbetare i arbete vid Katarinaberget.