Hem
(Henrik Montgomery / TT / TT NYHETSBYRÅN)

Flera M-distrikt i uppror mot överenskommelsen

Det finns ett växande missnöje med decemberöverenskommelsen inom Moderaterna, skriver Svenska Dagbladet. Moderaterna i skånska Kävlinge vill att decemberöverenskommelsen avbryts och har lämnat in en motion som de hoppas att Skånedistriktet skickar till partistämman.
Pia Almström, kommunalråd i Kävlinge, tycker att decemberuppgörelsen har skadat M.
– Vanligt folk uppfattar det som vi har lagt oss platt på rygg, säger hon till tidningen.
Nu sprider sig det skånska M-upproret. Även Östgötamoderaterna ska ta ställning till en liknande motion. Riksdagsledamoten Finn Bengtsson (M) står bakom motionen.
– Någon sade att elefanten i rummet måste diskuteras. Jag tror inte att partiledningen själva gör det.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen