Florist får böta 5 000 kronor för liljekonvalj-plockande
En florist i Alvesta sålde en brudbukett med liljekonvaljer som hon själv hade plockat. Det har kostat henne dyrt, rapporterar Smålandsposten.
Liljekonvaljen är nämligen fridlyst i bland annat Kronobergs län. Länsstyrelsen polisanmälde händelsen för artskyddsbrott efter att ha fått nys om buketten på sociala medier.
– Man kan beställa dem från Holland, där man kan få tag på dem året runt men det kostar 45 kronor för en stjälk, vilket blir ganska dyrt. Jag känner dessutom brudparet så jag föreslog att jag skulle plocka liljekonvaljerna på min fritid i skogen, säger floristen till tidningen.
Nu är boten på 5 000 kronor betald och ärendet är avslutat. Floristen säger till tidningen att hon inte kommer göra om det och att hon slutat tycka om liljekonvaljer efter händelsen.