(FRANCOIS GUILLOT / AFP)

Flydde upp på lokalens tak med sin son

En grupp av konsertbesökarna på rockklubben Bataclan, där minst 118 personer dödades, räddade sig undan genom att fly upp på taket till lokalen. Frédéric Nowak var på Eagles of Death Metal-konserten tillsammans med sin 23-årige son.
– 30 minuter in i konserten började två män skjuta in i folkmassan med maskingevär. Först gömde jag mig bakom en högtalare, berättar han för The Telegraph.
Tillsammans med sin son flydde han sedan upp för en trappa och tog sig upp på byggnadens tak. De tog sig ut genom ett fönster och fick syn på en man i en lägenhet i byggnaden intill som vinkade till dem. Ett 40-tal personer tog sig över takåsarna och in genom mannens vindsfönster.
– Vi stannade där tills vi fick höra att polisen hade slagit till mot konsertlokalen.
Nowak såg en av skyttarna på nära håll. Han beskriver honom som ung, i 20-årsåldern.

Detta har hänt:

• Dödssiffran efter attackerna varierar mellan 120 och 150 döda, men befaras stiga. De flesta offren dog i attacken i konserthuset Bataclan. 200 ska vara skadade.
• Det rör sig om ett flertal attacker i Paris som antas ha varit koordinerade.
• En svensk ska ha dödats och en skottskadats, enligt uppgifter till UD.
• Vid 22-tiden kom det första larmet, då om skottlossning på en restaurang i det 10:e arrondissementet. Attacker på fler barer och restauranger följde.
• Två självmordsbomber och ytterligare en explosion ska ha detonerat vid nationalarenan Stade de France.
• President Hollande har utlyst undantagstillstånd och infört skärpta gränskontroller.
• Åtta terrorister uppges vara döda.

Live:

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen