Hem
En syrisk flicka i flyktingläger i Libanon. (Bilal Hussein / AP)

FN ska utreda ödet för 130 000 försvunna syrier

FN:s generalförsamling har röstat för att upprätta ett fristående internationellt organ som ska söka efter information om de saknade från Syrienkriget, rapporterar AP.

Nyhetsbyrån skriver att det skänker nytt hopp till anhöriga som fortfarande lever i ovisshet om vad som har hänt nära och kära.

Sedan krigets utbrott 2011 beräknas 130 000 människor ha försvunnit. En del tros befinna sig i regeringens fängelser, andra har tillfångatagits av icke-statliga väpnade grupper. Många har sannolikt begravts i massgravar.

Organet ska bland annat samla in information från familjer och civilsamhällsorganisationer, samt försöka få fram uppgifter från syriska myndigheter och oppositionellt kontrollerade områden.

Syrien och allierade som Ryssland och Kina motsatte sig resolutionen.

Gå förbi betalväggar!

Omni Mer låser upp en mängd artiklar. En smidig lösning när du vill fördjupa dig.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen