Livsviktigt FN-bistånd kapas – 500 000 palestinier drabbas
FN:s livsmedelsprogram WFP tvingas ”drastiskt minska livräddande bistånd” till Gazaremsan på grund av brist på finansiering, rapporterar BBC.
Nedskärningarna innebär att antalet personer som FN-organet kan hjälpa minskar med en tredjedel – från 1,6 miljoner till 1,1 miljoner.
Beskedet kommer samtidigt som vintern närmar sig och matbristen fortfarande är utbredd. Familjer som bor i svåråtkomliga områden kan komma att få måltider levererade varannan dag i stället för dagligen.
– Det är en katastrof. Vad ska vi göra med de minskade matransonerna? Hur ska vi kunna hålla de små mätta? säger fembarnsmamman Mervat al-Satari som bor i flyktinglägret al-Mawasi.
WFP:s chef för Palestina, Shaun Hughes, understryker att nedskärningarna görs på grund av ekonomiska skäl och inte för att behoven har minskat eller för att det är logistiskt svårt att genomföra leveranserna.