Hem
Kjell Lönnå, 2016. (Mats Andersson/TT)

Folkkäre körledaren Kjell Lönnå död

Körledaren Kjell Lönnå är död, bekräftar hans anhöriga för Sundsvalls tidning. Lönnå var även folkkär programledare i flera radio- och tv-program. Han blev 85 år.

”Slutet kom plötsligt. Sorgen är obeskrivlig. Vi älskade honom så. Vi ber om att få sörja honom i fred”, skriver familjen i ett uttalande till tidningen.

bakgrund
 
Kjell Lönnå
Wikipedia (sv)
Kjell Lönnå, född 13 juli 1936 i Smedjebacken i Norrbärke församling i Dalarna, död 11 maj 2022, är en svensk körledare, programledare och kompositör. Han leder tre körer i Sundsvall – Sundsvalls kammarkör, manskören KFUM-kören och damkören Confetti – samt har varit programledare i flera radio- och tv-program, ofta med körsång i fokus.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen