Hem
Arkivbild: Behrang Kianzad. (Wikimedia commons / Frankie Fouganthin)

Förbudet kan kosta svensk jurist doktorandtjänst

Den svensk-iranske juristen Behrang Kianzad är inbjuden till en forskningskonferens vid Boston-universitet, men är en av dem som nu kan stoppas från att resa till USA till följd av inreseförbudet. Donald Trumps presidentorder riktar sig mot medborgare i Iran, Irak, Syrien, Jemen, Libyen, Somalia och Sudan.

Medverkan på konferensen skulle vara tungt meriterande för Behrang Kianzad som hoppas bli antagen till en doktorandtjänst.

– USA är en väldigt stor forskarnation, och när jag dessutom har skrivit min examensuppsats om amerikansk lag blir det ytterst märkligt att inte kunna vara med på konferenser som hålls i USA, säger han till TT.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen