Forskare: Väljare över 75 kan avgöra valet
Väljare över 75 år är den väljargrupp som ökar mest men trots det har äldrefrågorna haft lägre prioritet än väntat i valrörelsen. Det säger Maria Solevid, docent i statsvetenskap vid Göteborgs universitet, till TT.
Av de 7,5 miljoner som kan rösta i valet den 11 september är 1 070 000 personer 75 år och äldre, enligt SCB:s statistik från hösten 2021. Det motsvarar 14,3 procent av alla röstberättigade.
Undersökningar visar att skolan prioriteras högre än pensions- och äldrefrågor.
– Visserligen stämmer det när vi kollar bland samtliga svarande, men det som är lite iögonfallande är ju att 65-plussare själva prioriterar skolfrågor högre än äldrefrågor, säger Solevid.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen