Hem
Torkan runt om i Europa. (TT)

Forskare varnar: Kan bli den värsta torkan på 500 år

Torkan i Europa kan bli den värsta på över 500 år, varnar forskare enligt The Guardian. Orsaken är att västra, centrala och södra Europa varit utan betydande nederbörd de senaste två månaderna och inget ser heller ut att vara på väg enligt prognoserna.

– Det har inte funnits några andra händelser under de senaste 500 åren som liknar torkan 2018. Men detta år tror jag blir värre, säger Andrea Toreti vid Europeiska kommissionens gemensamma forskningscenter.

Överallt i Europa märks torkan. Frankrikes längsta flod Loire går på vissa ställen att korsa till fots, på Rhen går det inte längre att skicka fraktfartyg och i Italien är Pos vattennivå två meter lägre än normalt

Gå förbi betalväggar!

Omni Mer låser upp en mängd artiklar. En smidig lösning när du vill fördjupa dig.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen