Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Arkivbild. Påve Benedictus XVI.
Arkivbild. Påve Benedictus XVI. (Markus Schreiber / AP)
Påve Benedictus XVI 1927-2022

Första påven på 600 år att abdikera: ”Chockade alla”

Av Nina Bos
Publicerad: 31 dec. 2022
ANNONS

När påve Benedictus XVI i februari 2013 meddelade att han ämnade abdikera från sitt ämbete var han den första påven sedan Gregorius XII på 1400-talet att självmant kliva av i förtid.

Beskedet tog till och med hans närmaste medarbetare på sängen, skriver BBC och skriver att de reagerade med tvivel. Benedictus själv, som då var 85 år gammal, angav sviktande hälsa som orsak till sin tidiga sorti.

Innan Benedictus blev påve var han under 24 års tid en av frontfigurerna i Vatikanen. Han tog över som katolskt överhuvud efter Johannes Paulus II, i en tid då katolska kyrkan omgärdades av övergreppsskandaler. Han var enligt Reuters den första påven som vidtog verkliga åtgärder för att komma åt sexualförbrytarna i prästerskapet och bad upprepade gånger om ursäkt för de brott som begåtts.

Tidigare i år anklagades han själv för att inte ha vidtagit åtgärder i fyra fall av övergrepp som ska ha skett under tiden han var ärkebiskop i München under åren 1977–1982.

Påve Benedictus dog på lördagsförmiddagen, 95 år gammal.

ANNONS
Benedictus abdikerade för nio år sedan
BBC
När han abdikerade skapades två läger bland katolikerna i frågan om huruvida det kan finnas två påvar vid liv samtidigt
AP  · Ofta betalvägg
Var den första tyska påven på 1 000 år
Reuters  · Ofta betalvägg
Hans tid som påve kantades av anklagelser om prästers övergrepp mot barn och inbördes konflikter inom den katolska kyrkan
AFP  · Ofta betalvägg

Läs även

Vatikanens talesperson bekräftar dödsfallet
Reuters  · Ofta betalvägg
Tidigare påven Benedictus XVI är död
AFP  · Ofta betalvägg
Tillbringade sin sista tid i ett kloster i Vatikanen
BBC
bakgrund
 
Benedictus XVI
Wikipedia (sv)
Benedictus XVI (latin Benedictus PP. XVI) eller Benedikt XVI, född Joseph Alois Ratzinger den 16 april 1927 i Marktl am Inn, Bayern, var en tysk prelat och vigd biskop. Han var Katolska kyrkans 265:e påve och ex officio Vatikanstatens statschef efter konklavens val den 19 april 2005. Installationsceremonin ägde rum den 24 april 2005. Den 11 februari 2013 meddelade Benedictus XVI, under konsistoriet för helgonförklaringen av martyrerna från Otranto, att han ämnade abdikera och frånträda sitt ämbete den 28 februari 2013. Som orsak angav han sin höga ålder och därtill kopplade bristande krafter. Den 13 mars 2013 utsågs Franciskus till hans efterträdare. Benedictus XVI omnämns sedan dess såsom påve emeritus, officiellt pontifex emeritus. Benedictus XVI är den äldste som valts till påve sedan Clemens XII valdes 1730, och den förste tysk sedan Viktor II (1055–1057).Joseph Ratzinger har sedan 1950-talet varit en av Katolska kyrkans mest framstående teologer. Under Andra Vatikankonciliet (1962–1965) var han teologisk rådgivare. Han har tillika varit professor i teologi vid ett flertal tyska universitet, bland annat i Tübingen. Efter en tid som ärkebiskop kallades han till Rom, där han utsågs till prefekt för Troskongregationen och kardinal. I västvärlden har han i massmedia framförallt uppmärksammats för sitt försvar av traditionella katolska lärosatser och värden. Som kardinal och påve anses han ibland ha gått i polemik med andra religioner, såväl kristna riktningar som judendom och islam. Benedictus XVI beskrivs som kyrkans främsta intellektuella kraft sedan mitten av 1980-talet. Under sitt pontifikat betonade Benedictus XVI att Europa bör återvända till en grundläggande kristen värdegrund i reaktion mot den ökande avkristningen och sekulariseringen. Benedictus XVI menade att relativismens förnekande av en objektiv sanning, närmare bestämt förnekande av en moralisk sanning, utgör nutidens främsta problem. Efter sitt frånträde från påveämbetet 2013 vistades han några månader i sommarresidenset i Castel Gandolfo. Han bor sedan den 2 maj 2013 i klostret Mater Ecclesiae i Vatikanen. Den 4 september 2020 blev Benedictus XVI den längst levande personen som innehaft påveämbetet.
Annons
Förläng helgen på hotell — bo från torsdag eller fredag hos Elite Hotels och få 30% rabatt vid minst två nätter
Elite Hotels

Gå förbi betalväggar!

Omni Mer låser upp en mängd artiklar. En smidig lösning när du vill fördjupa dig.

Upptäck Omni Mer
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Påve Benedictus XVI 1927-2022Benedictus XVIVatikanstatenEuropa

Tiotusentals på plats när påven förs mot sin sista vila

Kyrkklockorna klämtade när cypresskistan fördes till begravningsmässan för påve Benedictus XVI av tolv bärare i vita handskar, skriver Washington Post. De närvarande svarade med mjuka applåder när kistan ställdes på plats framför ett enkelt kors i Peterskyrkan.

5 januari 2023, 10.27

Tusentals köade för att ta farväl av påve Benedictus

Under måndagen har tusentals katoliker köat för att ta ett sista farväl av påve Benedictus XVI, som dog på nyårsafton nio år efter att ha abdikerat, skriver The Guardian.

2 januari 2023, 22.48
Bilder från Peterskyrkan.

Vatikanstaten förebereder sig på ett sista farväl

Tusentals katoliker väntas till Peterskyrkan i Vatikanstaten de kommande dagarna för ett sista farväl av påve emeritus Benedictus XVI, skriver TT.

1 januari 2023, 12.35
Påve Franciscus till vänster, och minnesporträtt av den avlidne påve emeritus Benedictus XVI.

Analyser: Kan bana väg för att Franciskus abdikerar

Tanken på en sittande och två abdikerade påvar har tidigare sått tvivel – men nu kan påve Benedictus död bana väg för att även Franciskus abdikerar. Det har han flera gånger antytt att han vill göra, med tanke på sin ålder och hälsa, skriver Harriet Sherwood i en analys för The Guardian.

31 december 2022, 17.57
Påve Franciskus i Peterskyrkan på nyårsafton.