Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Fridolina Rolfö.
Fridolina Rolfö. (ALBERT GEA / REUTERS)
Europeiska toppfotbollen

Fridolina Rolfö målskytt när Barcelona nådde 100 mål

Av Anders Hovne
Publicerad: 29 jan. 2022
ANNONS

Fridolina Rolfö gjorde ett mål och Asisat Oshoala resten när Barcelona körde över Real Betis med 4–0 i La Liga. Barcelona har nu 18 segrar på lika många försök och har dessutom hunnit med att göra 100 mål under säsongen, samtidigt som man bara släppt in fyra.

För Rolfös del var målet det sjunde för säsongen. Den svenska landslagsstjärnan började på bänken men byttes in i den andra halvleken.

ANNONS
Barcelona toppar tabellen elva poäng före Real Sociedad
TT
Rolfö gjorde mål för tredje matchen i rad
www.fotbollskanalen.se
Asisat Oshoala stod för ett äkta hattrick
Sveriges Television
Annons
Vill du se matcherna hemma? Jämför TV- och sportpaket och se totalkostnaden första året
Bredbandsval
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Europeiska toppfotbollenAsisat OshoalaFridolina RolföFotboll

Spansk fotbollsspelare död efter kollision under match

Den spanske fotbollsspelaren Jesús de Miguel är död efter att på måndagen ha drabbats av ett hjärtstopp under en match. Det uppger hans klubb CD Tenerife.

I går 09.51
Arkivbild på Jesús de Miguel

Liverpooltränaren: Får säga åt Isak att slänga sig

Toppmötet, svenskmötet och klassikermötet. Det går att sätta flera epitet på söndagens match mellan Liverpool och Arsenal som Londonklubben vann med 1-0 på söndagskvällen. Men efter matchen har nästan allt fokus legat på en situation som Liverpools svenske anfallare Alexander Isak var inblandad i.

2 november, 08.29
Liverpools tränare Andoni Iraola.

Ayari sänkte Manchester City med matchens enda mål

Landslagsmittfältaren Yasin Ayari gjorde matchens enda mål när hans Brighton vann på bortaplan mot Manchester City i Premier League på lördagen.

31 oktober, 18.48
Brightons Charalampos Kostoulas och Yasin Ayari.

United föll igen: ”Carrick sviken av sina spelare”

Manchester Uniteds kräftgång i Premier League fortsätter och laget åkte under lördagen på en ny förlust, på bortaplan mot Chelsea. Londonlaget vann med 2–0.

31 oktober, 16.16
Manchester Uniteds Michael Carrick under matchen.