Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
De åtalade deltar i rättegången från fängelset.
De åtalade deltar i rättegången från fängelset. (Salvador Melendez /AP/TT / AP)
Gängvåldet i El Salvador

Gängledare i El Salvador kan få 25 000 år i fängelse

Av Anders Hovne
Publicerad: 5 juni
ANNONS

Flera ledare inom det kriminella gänget MS-13 i El Salvador kan komma att dömas till flera tusen år i fängelse under den pågående massrättgången mot gängkriminella i landet, skriver AFP.

Totalt står 485 personer åtalade för totalt runt 47 000 brott. 22 av de åtalade bedöms ha ledande positioner. De är tidigare dömda för andra brott men har nu har åtalats för ytterligare 29 000 mord som MS-13 har legat bakom.

– De här personerna kommer definitivt aldrig att lämna fängelset. De kommer inte ens leva tillräckligt länge för att avtjäna straffen de kommer att dömas till, säger Max Munoz, biträdande åklagare mot organiserad brottslighet.

Han nämner exempelvis 47-årige Borromeo Henriquez som redan avtjänar ett 87-årigt fängelsestraff men kan komma att få straffet förlängt med mellan 15 000 och 25 000 år.

ANNONS
Massrättegångarna är del av president Nayib Bukeles krig mot gängen
AFP  · Ofta betalvägg

Tidigare

MS-13 grundades i Los Angeles på 1989-talet (22 april)
BBC
Över 91 000 personer har gripits sedan kriget mot gängen inleddes (22 april)
Reuters  · Ofta betalvägg
Annons
30% rabatt på två nätter hos Elite Hotels — ankomst torsdag eller fredag, frukost ingår
Elite Hotels

Gå förbi betalväggar!

Omni Mer låser upp en mängd artiklar. En smidig lösning när du vill fördjupa dig.

Upptäck Omni Mer
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Gängvåldet i El SalvadorEl SalvadorLatinamerikaMara Salvatrucha, MS-13

Hårda tagen får kritik – men antalet mord rasar

Sedan El Salvadors president Nayib Bukele i mars 2022 utropade krig mot landets kriminella gäng och utlyste undantagstillstånd har över 91 000 misstänkta gängmedlemmar gripits, rapporterar Reuters. Undantagstillståndet har förnyats gång på gång, trots upprepad kritik från människorättsgrupper som anser att det hotar rättssäkerheten.

22 april, 10.11
Misstänkta gängmedlemmar i väntan på rättegång.

Nära 500 gängmedlemmar åtalade i jätterättegång

486 utpekade medlemmar i det kriminella gänget MS-13 står kollektivt inför rätta i El Salvador, rapporterar BBC. De misstänkta gängmedlemmarna åtalas för totalt över 47 000 brott, bland annat mord och narkotikasmuggling.

22 april, 09.39

USA avfärdar vittnesmålen som ”falska snyfthistorier”

Alla de åtta venezuelanska ex-fångarna som nu träder fram i BBC greps i USA och anklagades för att vara våldsamma gängmedlemmar innan de skickades till det ökända fängelset Cecot i El Salvador. Flera av dem anklagar USA för att ha skickat dem till fängelset på grund av deras tatueringar, som amerikanska myndigheter ska ha sammankopplat med det kriminella gänget Tren de Aragua.

18 augusti 2025, 14.28
Cecot i El Salvador.