Generaldirektör värvas till börskoncernen Academedia
Generaldirektören Ann-Marie Begler föreslås som ny styrelseledamot i Academedia, meddelar skolkoncernen.
Begler var senast generaldirektör för Försäkringskassan. 2018 fick hon sparken av regeringen och hamnade på regeringskansliets så kallade ”elefantkyrkogård”. Före det var hon bland annat generaldirektör för Skolinspektionen i sju år.
”Beglers gedigna erfarenhet av offentlig verksamhet bedöms [...] vara en stor tillgång för Academedias verksamhet”, skriver börsnoterade Academedia.
Ann-Marie Begler
Wikipedia (sv)
Ann-Marie Begler, född 21 april 1954 i Stockholm, är en svensk ämbetsman. Den 27 april 2018 blev hon av regeringen i förtid skild från tjänsten som generaldirektör för Försäkringskassan, vilken hon hade innehaft sedan september 2015.Hon har även tidigare varit generaldirektör för Skolinspektionen där hon tillträdde den 1 oktober 2008.Tidigare har Begler varit överdirektör vid Socialstyrelsen, generaldirektör för Brottsförebyggande rådet och överdirektör vid Rikspolisstyrelsen. Ann-Marie Begler är utbildad socionom och har också arbetat inom Stockholms socialförvaltning.
Ann-Marie Begler blev av tidningen Fokus utsedd till utmärkelsen "Årets Oxenstierna" 2018.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen