Hem
Polisen Scott Goodwin

Gick till polisen för att klaga på dåligt knark

En ung man kom på lördagen in till polisstationen i Växjö för att anmäla att narkotikan han hade köpt var av dålig kvalitet. En patrull skickades till receptionen, men killen var borta när de anlände. Växjöpolisen Scott Goodwin är förundrad och road över incidenten och på polisens Facebook-sida skriver han:
”Har du någon gång varit missnöjd med ditt narkotika-inköp? Har du någon gång betalat för ’Crazy Casablanca’ men fick istället ’Göstas Gödsel’? Oroa dig inte. Ring till polisens knarkreklamationshotline på 11414 och berätta det för oss. Vi kan ta produkten du har kvar i beslag och även testa ditt urin för att kolla på styrkan och kvalitén.”
Han avslutar inlägget med:
”Låt inte din langare sitta hemma, räkna dina pengar och skratta åt dig för att han/hon tycker att du är en idiot. Du är smartare än så. Kom till polisen så vi kan hjälpa dig istället.”

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen