Hem
Beyoncé Knowles och Rudy Guiliani. (TT)

Giuliani: ”Skandalöst att attackera poliser”

Beyoncés video till nya singeln ”Formation” innehåller referenser till de svartas kamp i USA. Bland annat till rörelsen ”Black lives matter”, som blossat upp som ett svar på de fall där svarta skjutits till döds av vita poliser.
Under Super Bowl-framträdandet i helgen bildade Beyoncé och hennes dansare ett X, vilket setts som en referens till medborgarrättsaktivisten Malcolm X. Dansarna var också klädda i svarta baskrar, vilket ska ha varit en hyllning till organisationen Svarta pantrarna, som grundades för 50 år sedan, skriver flera medier.
Många har hyllat popstjärnans nyfunna aktivism. New Yorks förre borgmästare Rudy Giuliani är inte en av dem.
– Jag tycker att det är skandalöst att hon använder den här plattformen för att attackera poliser som är de personer som skyddar henne och skyddar oss och håller oss vid liv, säger han i en intervju med Fox News.

bakgrund
 
Svarta pantrarna
Wikipedia (sv)
Svarta pantrarna (eng. Black Panther Party, BPP) var en amerikansk kommunistisk organisation, grundad 1966, som kämpade för afroamerikanernas rättigheter. 1973 upplöstes partiet efter att splittringarna blev för stora. De fick mycket uppmärksamhet i media för sitt aggressiva uppträdande, sitt sociala program och sina självförsvarskurser. Svarta pantrarna var en av flera organisationer som kämpade för de svartas rättigheter i USA. Det som skilde dem från de andra organisationerna var deras socialistiska närmande av frågor inom samhället, samt deras revolutionstänkande. Direkt vid bildandet av Svarta pantrarna skrevs ett 10-punktsprogram som fungerade som ett manifest för vad de ville ha och uppnå. Bland annat ville man ha frihet, bostäder anpassade för mänskligt leverne, utbildning till afroamerikaner för afroamerikaner om afroamerikaner och om afroamerikaners roll i historien. Man ville ha ett omedelbart slut på polisbrutaliteten mot, och mördandet av afroamerikaner. Man ville även att alla afroamerikaner som satt fängslade skulle bli frisläppta och att alla skulle få en rättvis rättegång. Man ville ha rättigheten att bestämma över sina egna öden som människor. De bestämde sig i samband med bestämmandet att grunden till organisationen skulle vara 10-punktsprogrammet, även för att uniformen för medlemmarna skulle bestå av blå tröjor, svarta byxor, svarta läderjackor, svarta baskrar samt synligt burna laddade hagelgevär. Deras motto var ”Power to the People”. Bland de mest kända ledarna kan nämnas Bobby Seale, Huey P. Newton, Angela Davis och Eldridge Cleaver. Grupper har i nutid försökt använda det redan etablerade namnet, till exempel Khalid Abdul Muhammad, tidigare ledare för Nation of Islam detta utan grundarnas tillåtelse eller medgivande.
bakgrund
 
Malcolm X
Wikipedia (sv)
Malcolm X, född Malcolm Little 19 maj 1925 i Omaha i Nebraska, död 21 februari 1965 i New York i New York (mördad), var en amerikansk medborgarrättskämpe och muslim. Efter sin pilgrimsfärd till Mecka tog han namnet El-Hajj Malik El-Shabazz. Han är mest känd som en av de mest framträdande och kända medlemmarna i organisationen Nation of Islam (NOI) där han företrädde den radikala falangen. Han hamnade senare i en svår konflikt med organisationens ledare Elijah Muhammad. Efter att ha lämnat NOI mördades han under ett anförande inför några anhängare.
Se videon till ”Formation (Dirty)”
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen