Glasskaos i rondell – räddningstjänst ryckte ut
Vid kvart i tio under torsdagen larmades SOS om ett hinder på vägen vid Steningerondellen i Linköping, rapporterar Corren. Det rörde sig om en glassbil som tappat en stor del av sin last, och räddningstjänsten tvingades sanera vägbanan.
– Man har samlat upp ett femtiotal behållare med glass som entreprenören själv skulle ta hand om, säger Jonas Penton på räddningstjänsten till lokaltidnignen.
På deras hemsida skriver räddningstjänsten så här:
”Vilken smak det är på glassen får vi återkomma med. Tyvärr så fick inte räddningstjänsten smaka på glassen varav recension gällande smaker och kvalité får utebli”.
Glassen är nu bortstädad, skriver Expressen.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen