Hem
(Jeff Chiu / AP)

Google betalar 920 miljoner i förlikning med utvecklare

Google har gått med på en förlikning i en juridisk strid med apputvecklare, som rör pengar de tjänat på att ta fram Androidappar. Det rapporterar sajten 9 to 5 Google.

Apputvecklarna har anklagat Google för att ha använt avtal med smartphonetillverkare, tekniska barriärer och avtal för intäktsfördelning som medfört att ekosystemet för appar varit stängt, och tvingat de flesta betalningar att ske via Google Play-systemet.

Som en del i förlikningen kommer Google att skapa en fond på motsvarande 920 miljoner kronor, som ska användas som stöd till apputvecklare som tjänat mindre än motsvarande 20 miljoner kronor om året i Googles Playbutik mellan 2016 och 2021.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen