Gravida förlorar tusentals kronor under pandemin
Kvinnor som har passerat halva sin graviditet riskerar bland annat att föda för tidigt om de smittas av coronaviruset. Många har därför skickats hem från arbetet tidigare än normalt under sin graviditet.
En del arbetsgivare delar ut extra ersättning utöver graviditetspenningen men många gör det inte, vilket leder till att kvinnorna förlorar en stor del av sin normala inkomst i väntan på förlossningen, rapporterar Sveriges Radio.
Sveriges Kommuner och Regioners (SKR) biträdande förhandlingschef Jeanette Hedberg tycker att det är märkligt att gravida inte får lika hög ersättning från staten som andra riskgrupper.
– De bör behandlas som andra riskgrupper och detta är en fråga för regeringen och socialförsäkringen, säger hon till radion.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen