”Grip tillfället att bilda er om barns rätt, polisen”
I ljuset av behandlingen av de två barnen på Malmö centralstation, då en vakt upprepade gånger dunkade en pojkes huvud i marken, bör polisen och vaktbolagen se det akuta behovet av en kvalificerad fortbildning för sin personal. Det skriver Per Wickenberg, seniorprofessor i rättssociologi vid Lunds universitet i en debattartikel i Sydsvenskan.
”Det är uppenbart att det finns ett stort behov av grundläggande utbildning och fortbildning av poliser och vakter vid vaktbolag om FN:s barnkonvention från 1989 och vad denna innebär i verkligheten, i praktiken”, skriver Wickenberg.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen