Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Guatemalas president Jimmy Morales/Sveriges ambassadör Anders Kompass.
Guatemalas president Jimmy Morales/Sveriges ambassadör Anders Kompass. (TT)
Guatemalas ambassadörsutspel

Guatemala vill att Anders Kompass lämnar landet

Av Elin Joleby
Publicerad: 11 maj 2018. Uppdaterad: 11 maj 2018
ANNONS

Guatemala uppmanar Sveriges regering att ta hem sin ambassadör Anders Kompass. Anledningen är att han ska ha kallat samhället korrupt, enligt utrikesministern.

Landet kräver att även Venezuelas ambassadör skickas hem.

De diplomatiska relationerna mellan Sverige och Guatemala blev ansträngda efter att Sverige beslutat att ge stöd till en FN-ledd kommission med uppdrag att utreda korruptionsanklagelser mot Guatemalas president Jimmy Morales, rapporterar SR Ekot.

Under en ceremoni i januari där Sveriges regering delade ut ekonomiskt stöd till den FN-stödda internationella kommittén mot straffrihet i Guatemala (Cicig) talade Kompass om ”ett korrupt samhälle”, men lade till att han inte ansåg det korrekt att säga att hela kulturen var dålig. Han sade också att Cicig är en ”kraftfull medicin” för Guatemala, enligt Reuters.

ANNONS
Utvisningarna befaras spä på kritiken mot president Jimmy Morales
Sveriges Radio
Utrikesministern hävdar att kravet inte har att göra med Cicig
Reuters
Landet avvaktar nu att Sverige och Venezuela presenterar nya ambassadörer
TT

Läs också:

Guatemala visar att korruptionen kan bekämpas
analys · www.utrikesmagasinet.se
Annons
Planerar du en helg på hotell? Elite Hotels ger 30% rabatt på två nätter vid ankomst torsdag eller fredag
Elite Hotels
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Guatemalas ambassadörsutspelGuatemalaLatinamerikaJimmy MoralesAnders Kompass

UD: Guatemala har handlat på ett oroväckande sätt

Den oroande utvecklingen i Guatemala är anledningen till att utrikesdepartementet nu kallar hem ambassadören Anders Kompass för konsultationer.

17 februari 2019, 15.14
Anders Kompass.

Kompass kallas hem från Guatemala: ”En markering”

Sveriges ambassadör i Guatemala, Anders Kompass, kallas hem till Sverige för ”konsultationer”, skriver UD i ett pressmeddelande som skickades ut natten till söndag.

17 februari 2019, 07.38
Anders Kompass, Margot Wallström.

Guatemalas ambassadör har kallats upp till UD

Guatemalas ambassadör Francisco Gross Hernández-Kramer kallades upp till utrikesdepartementet på måndagen, som en följd av att Guatemala tvingat den svenske ambassadören Anders Kompass att lämna landet. Det rapporterar TT.

14 maj 2018, 19.52
Margot Wallström.

Kritik i Guatemala mot att Kompass skickas hem

I Guatemala väcks kritik mot landets regerings uttalande att den svenska ambassadören Anders Kompass bör bytas ut. Helen Mack, känd människorättsförsvarare i Guatemala, säger till Sveriges Radios Latinamerikakorrespondent att hon som guatemalan känner sig ”förolämpad” över beslutet.

12 maj 2018, 12.23
Vänster: människorättsförsvararen Helen Mack. Höger: En aktivist protesterar mot korruption i Guatemala.