Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
(Moises Castillo / TT NYHETSBYRÅN)
Korruptionsskandalen i Guatemala

Guatemalas president avgår – ska gripas

Av Peter Johansson
Publicerad: 3 sep. 2015
ANNONS

Guatemalas president Otto Perez Molina avgår på grund av den pågående korruptionsskandalen. Beskedet kommer några timmar efter att det utfärdats en order om att han ska gripas. I april slog en FN-utredning fast att företag betalat stora mutor för att undvika importtullar. Molina har pekats ut som direkt inblandad i härvan. Vicepresidenten Roxana Baldetti avgick i maj och har precis åtalats, rapporterar TT.

ANNONS
Molina avgår efter order om gripande
TT
Avgår på grund av korruptionsskandalen
ABC News
Annons
Planerar du en helg på hotell? Elite Hotels ger 30% rabatt på två nätter vid ankomst torsdag eller fredag
Elite Hotels
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Korruptionsskandalen i GuatemalaLatinamerikaGuatemala

Klart: Anders Kompass blir ambassadör i Guatemala

Regeringen har utsett Anders Kompass till ny ambassadör i Guatemala. Han tillträder tjänsten under hösten, enligt ett pressmeddelande från UD.

12 oktober 2017, 12.50
Anders Kompass.

Uppgift: Kompass stoppas som ambassadör

Svenske toppdiplomaten Anders Kompass nekas ackreditering som ambassadör i Guatemala. Det rapporterar TT med hänvisning till den guatemalanska tidningen El Periódico. Tidningen skriver att landets president Jimmy Morales ”nekat godkännandet av en av de mest erfarna och respekterade diplomaterna på global nivå, Anders Kompass, som Sverige föreslagit som ambassadör i Guatemala”. Enligt tidningen beror detta på att Morales vill få bort chefen för en FN-anknuten granskningskommission som avslöjat stora korruptionshärvor i landet.

25 augusti 2017, 11.36
Kompass. Arkiv.

Skådespelare kan vinna val med korruption i fokus

Jimmy Morales, en 46-årig skådespelare, ligger i vinnarhålet när Guatemala går till presidentval i dag – ett val som präglas av den stora korruptionsskandalen som avsatte president Otto Pérez Molinas i torsdags. – Nolltolerans mot korruption. Det kommer att ge oss möjlighet att förbättra och ta tillbaka våra institutioner för att återställa förtroende för dem, säger Morales till Reuters.

6 september 2015, 15.30

Kaos i Guatemala när ny president ska väljas

Mitt i ett politiskt kaos går Guatemala till val. Ny president och kongress ska väljas, samtidigt som den tidigare presidenten har avgått och står inför ett korruptionsåtal. – För att nästa president ska vara trovärdig måste den bilda en övergångsregering och se till att alla statliga institutioner genomgår en reningsprocess, säger Ignacio Laclériga, kommunikationskonsult bosatt i Guatemala City, till TT.

4 september 2015, 17.05