”Hade varit intressant att läsa hur Reinfeldt tänkte”
I sin kommande bok beskriver tidigare statsminister Fredrik Reinfeldt (M) Sverigedemokraternas väljare som ”avvikare”, och skriver att partiets kärna består av rasister.
– Det är ett väldigt hårt angrepp, samtidigt är det inte förvånande eftersom han var mycket kritisk till Sverigedemokraterna, säger Expressens politiske kommentator K-G Bergström.
Aftonbladets Lena Mellin skriver att Reinfeldt i sin bok hade kunnat berätta mer om de överväganden som låg bakom några av hans stora politiska projekt, till exempel grundandet av Alliansen. ”Alliansprojektet saknar motstycke och det hade varit intressant att läsa hur Reinfeldt och Borg tänkte”, skriver hon.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen