Hem
(TT)

Hammar: ”Skrämmande hur media gullar med Trump”

Donald Trump som kandiderar för att bli Republikanernas presidentkandidat i USA-valet nästa år besökte Jimmy Fallons talkshow under fredagen. Besöket var ett skrämmande exempel hur amerikansk media fungerar, menar tv-profilen Filip Hammar i ett inlägg på Instagram.
”Nu sitter den ryggradslöse Jimmy Fallon och myser och skämtar med Trump på NBC, samma kanal som tidigare i år gjorde slut med honom efter hans rasistiska uttalanden om mexikaner, USA:s i särklass största invandrargrupp”, skriver han och gör sedan en jämförelse med Sverige och SD:
”Vi ska vara jävligt glada över att Jimmie Åkesson varken har karisma eller rolig frisyr. Det hade kunnat föra oss ännu längre in i mörkret”.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen