Hamrén om Zlatans utfall: ”Vi är människor med känslor”
Förbundskapten Erik Hamrén kommenterar nu Zlatan Ibrahimovics hånfulla svar till TV4:s Olof Lundh i samband med en presskonferens tidigare i veckan. Erik Hamrén sa först att han tycker att landslaget ”för det mesta är väldigt, väldigt duktiga på att hantera frågor från media”.
Men:
– Sedan ibland är det mindre bra. Ibland händer det, givetvis gör det det. Sedan kan man säga att det inte ska hända, det är professionella spelare och ledare men det händer för vi är människor med känslor. Där har du mitt svar på den biten, sa han på en presskonferens skriver Aftonbladet.
Kommentaren som allting handlar om fälldes sedan Olof Lundh frågat Zlatan Ibrahimovic hur viktiga stjärnans sidouppdrag är för honom.
– Jag får inte tjäna pengar för dig, varje gång något händer säger du, har han inte tillräckligt med pengar, svarade Zlatan.
– Tro mig, jag behöver inte ekonomi. Jag gör det här med glädje. När det går bra och svider i dina ögon, njuter jag ännu mer.