Han överlevde attacken – gömde sig under ett bord
”Vi trodde att någon kanske spelade oss ett spratt, men så var det inte alls”. Det berättar reportern Laurent Léger som befann sig på Charlie Hebdos redaktion när massakern inträffade. Till radiokanalen France Info säger Léger att han lyckades gömma sig under ett bord när attentatsmännen började skjuta.
– Först trodde vi att det var smällare. Sedan öppnades dörren och en typ skrek ”Allahou Akbar”. Han såg ut att tillhöra insatsstyrkan. Han bar skidmask, klädd helt i svart. Han höll ett vapen med båda händerna.
– Sedan sköt han, och den lukten av krut... Några sekunder senare låg alla på marken. De hade skjutit rakt in i folkhopen, säger Léger till France Info enligt SVT Nyheter.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen