Hem
Kith Mårtensson (M). (MAGNUS LEJHALL / TT Nyhetsbyrån)

Hatstorm mot moderater efter sidbytet i Sölvesborg: ”Värsta helgen i mitt liv”

Moderater i Sölvesborg har drabbats av hot och hat efter beslutet att lämna Samstyret och därmed avsluta samarbetet med Sverigedemokraterna, skriver SVT Blekinge.

Gruppledaren Kith Mårtensson (M) beskriver det som den värsta helgen i livet. Hon har bland annat fått höra att hon är en ”fittkärring som ska brinna i helvetet”. Telefonsamtal, mejl och meddelande på sociala medier har avlöst varandra.

– Jag har legat hemma med stresspåslag hela helgen och har inte vågat gå ut.

Partiets riksorganisation är inkopplad och Mårtensson ska träffa Sölvesborgs kommunjurist. En del av hoten ska polisanmälas, säger hon.

Efter valet gick Moderaterna samman med S, C och det lokala Solpartiet i stället för att fortsätta samarbetet med Sverigedemokraterna. Det ledde till stor ilska i SD, som blev klart största parti i kommunen med 39 procent.

Sölvesborg, som är Jimmie Åkessons hemkommun, har varit SD:s viktigaste skyltfönster utåt.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen