HD: Tvillingpappan får inte häva faderskap
Den ofrivillige tvillingpappan i Malmö får inte avsäga sig sitt faderskap. Det har Högsta domstolen beslutat i dag. Beslutet har fattats ”med hänsyn till barnens intresse av att ha en far”, skriver HD på sin hemsida.
Den uppmärksammade tvisten beskrivs som principiellt intressant och unik.
Kvinnan reste utomlands och tog emot två embryon för att öka chansen att bli gravid. Att pappan senare sagt att samtycket bara gällde ett embryo betyder inte att samtycket har återkallats, ansåg Malmö tingsrätt och hänvisade till lagens grundläggande målsättning att varje barn ska ha rätt till två föräldrar. Hovrätten fastställde domen under hösten i fjol och även HD har nu fastställt domen.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen