Hedelius: ”Därför hatar bankerna dina kontanter”

De svenska bankomaterna försvinner och nästan inga bankkontor hanterar längre kontanter. Bankerna själva menar att de gör samhället en tjänst eftersom kontanter är dyra, tär på miljön och drar till sig kriminalitet. Nu frågar sig Svenska Dagbladets Patricia Hedelius om det är hela sanningen, i en krönika.
Bland annat synar hon kostnadsargumentet. Kontanter kostar sju miljarder årligen, enligt Riksbanken. Men kort kostar också. Skillnaden är att betalkort finansieras av konsumenterna.
”När EU föreslog ett tak på kortavgifter blev det ramaskri hos bankerna. De skulle sänka deras kortvinster med en runt fem miljarder, i protest förklarade de svenska bankerna att de skulle sluta jobba för det kontantfria samhället”, skriver Hedelius.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen