Hem
Modos tränare Mattias Karlin under fredagens final 6 i bäst av 7 i hockeyallsvenskan. (Jessica Gow/TT)

Historien talar emot Modo: ”Perfekt trend att bryta”

Modo har ett dystert facit i avgörande slutspelsmatcher, skriver Aftonbladet efter att ångermanlänningarna bränt ytterligare en matchboll att ta sig till SHL på fredagskvällen.

Sedan 1999 har Modo spelat tre direkt avgörande matcher och förlorat samtliga.

– Perfekt trend att bryta, det kan inte bli bättre än så. Den här gruppen kommer vara grymt stark på söndag, säger sportchefen Henrik Gradin till tidningen.

Tränaren Mattias Karlin håller inte med om att Djurgården nu är favoriter att vinna serien.

– I dag tycker jag vi är klart bättre än Djurgården. De har 16 skott på tre perioder, andra, tredje och fjärde perioden, och vi har 36, säger han till TT.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen